Polacy są niesamowici! Zobacz 5 polskich wynalazków, bez których świat nie byłby taki sam


Bill BertramWikipediaCC BY-SA 2.5

Czy zdajesz sobie sprawę, że Polacy wynaleźli wiele ciekawych rzeczy, które zrewolucjonizowały świat? Zobacz 5 przykładowych rodzimych wynalazków, o których pewnie nie miałeś pojęcia.

Żyjąc w XXI wieku nie zastanawiamy się nad tym, jak świat wyglądał kiedyś, gdy nie było tych wszystkich elektronicznych gadżetów oraz rozmaitych przyrządów, z których korzystamy na co dzień. Nie zdajemy sobie sprawy, że wiele ciekawych urządzeń zostało wymyślonych przez naszych rodaków. Bez niektórych wynalazków dzisiejszy świat nie wyglądałby tak samo. Zobacz 5 wynalazków, których twórcami są Polacy.
 1. 1

  Komputer Commodore 64

  Bill BertramWikipediaCC BY-SA 2.5

  To urządzenie zostało stworzone przez Jacka Trzmiela. Można je traktować jako ojca naszych laptopów. Odkrywca przeżył pobyt w obozie zagłady, a zaraz potem wyjechał do Stanów Zjednoczonych. Tam najpierw wynalazł pierwszy kalkulator, a później stworzył komputer, znany dzisiaj jako Commodore. Co ważne, ten wynalazek inspirował przez wiele lat firmy takie jak Apple, Microsoft czy IBM. Urządzenie sprzedało się w ponad 17 milionach egzemplarzy.
 2. 2

  Patyczki do uszu


  Czy wiesz, że twórcą patyczków do uszu jest Żyd polskiego pochodzenia. Leo Gersenzang urodził się w 1982 roku. Później wyjechał do Stanów Zjednoczonych, gdzie w 1923 roku pochwalił się swoim wynalazkiem – patyczkami do uszu. Od tego czasu stale ich używamy, a same patyczki pozostały w takiej samej formie, jak przed laty.
 3. 3

  Odtwarzacz muzyki Nagra

  JuloWikipediaCC BY-SA 3.0

  Muzyka stanowi istotny element w życiu większości ludzi. Co istotne, możemy jej wszędzie słuchać dzięki Stefanowi Kudelskiemu. Przedstawił on swój wynalazek w mediach w 1951 roku. Odtwarzacz muzyki Nagra trafił do popularnych stacji, takich jak BBC, NBC, ABC, CBS. Sam pomysłodawca ma na swoim koncie 4 Oscary i 2 nagrody Emmy.
 4. 4

  Witaminy


  Polak Kazimierz Funk odkrył w 1912 roku substancję, którą nazwał „vitamines”. W pierwszej kolejności była to witamina B1. To przełomowe odkrycie pociągnęło za sobą wiele innych. Funk stworzył tabletki, w których znajdują się kluczowe substancje – znane obecnie jako witaminy. Pomógł również w odnalezieniu sposobów na leczenie awitaminozy oraz cukrzycy.
 5. 5

  Fryzura „bob”


  Mało kto wie, że twórcą znanej na całym świecie fryzury bob, jest Antoni Cierplikowski. Przebywał on w Paryżu, gdzie był jednym z bardziej znanych fryzjerów gwiazd. Jego słynny, popisowy sposób obcięcia włosów, jest popularny do dzisiaj.