Te dwa pytania są niewiarygodne! Prawidłowych odpowiedzi udzielają geniusze i… schizofrenicy


Od zawsze uważałeś/aś się za geniusza? Opracowano metodę, która w szybki sposób oceni, czy Twój umysł jest ponadprzeciętny. Co istotne, prawidłowej odpowiedzi udzielają geniusze i… schizofrenicy.

Na co dzień, zazwyczaj nie jesteśmy w stanie odróżnić na pierwszy rzut oka osoby borykającej się z zaburzeniem psychicznym od zdrowego człowieka. Istnieją jednak różne metody i testy, które pozwalają nam uzyskać odpowiedź na pytanie, co dzieje się w ludzkiej głowie. 

Poniżej znajdziesz dwa pytania, na które prawidłowych odpowiedzi może udzielić schizofrenik lub geniusz. Chcąc, by wyniki testu były jak najbardziej wiarygodne, musisz odpowiadać zgodnie ze swoim odczuciem. Skup uwagę na tym, co widzisz, a nie zastanawiaj się, jak to powinno faktycznie wyglądać. Zaczynamy test?

Aby uruchomić animację, kliknij przycisk "GIF" na obrazku.

1. Czy maska jest wypukła z jednej, czy z dwóch stron?

maska1.gif

2. Czy maska obraca się w jednym kierunku, czy w dwóch?

maska2.gif

Jak wyglądają prawidłowe odpowiedzi na te pytania? Otóż:

1. Maska jest wypukła tylko z jednej strony.

2. Maska obraca się tylko w prawo.

Jeśli w obu przypadkach udzieliłeś/aś nieprawidłowej odpowiedzi, to niczym się nie martw. Oznacza to tylko, że jesteś całkowicie zdrowym człowiekiem. Gdy jednak któraś z poprawnych odpowiedzi wydała Ci się oczywista, powinieneś/aś zacząć zastanawiać się, czy wszystko z Tobą w porządku. 

Mózg osoby zdrowej nie jest odporny na oszustwa i iluzje, dlatego zazwyczaj poddajemy się złudzeniu, chociaż byśmy tego nie chcieli. Nasz mózg, analizując obraz, bierze pod uwagę nie tylko sztuczne światło, ale również wszelkie cienie i ruch, dlatego udzielamy błędnej odpowiedzi. 

W przypadku schizofreników sprawa wygląda jednak inaczej. Ich mózgi nie potrafią ustalić związku pomiędzy poszczególnymi detalami, dlatego widzą maskę taką, jaka faktycznie jest w rzeczywistości, czyli wklęsłą i obracającą się w jednym kierunku. 

Geniusze natomiast z racji tego, że mają ponadprzeciętne umysły, posiadają obie zdolności. Z jednej strony ich mózgi poddają się iluzji, ale z drugiej strony wiedzą przy tym dokładnie, jakie sztuczki zostały zastosowane, aby wywołać złudzenie. 

źródło: popularne.pl